Bezpečnost a ochrana zdraví při práci

 V ZO OSŽ Dobřichovice se uvažuje o zřízení inspektora BOZP. Do té doby se, v naléhavých případech, obracejte na Miroslavu Jirákovou, která pracuje u Správy železnic s. o., jako odborně způsobilá osoba v prevenci rizik BOZP.  

Maximální a minimální teplota na pracovišti je aktuálním tématem vždy s nástupem konkrétního ročního období. Řada zaměstnanců se v důsledku toho potýká se sníženími pracovními podmínkami.

Každý zaměstnavatel je ve smyslu platných právních předpisů povinen vytvářet bezpečné a zdraví neohrožující pracovní prostředí a pracovní podmínky všem zaměstnancům.

V rámci prověrek BOZP na pracovištích se u zaměstnavatelů setkáváme s různými problémy a nedostatky, které jsou posléze nuceni řešit. Mezi časté nedostatky patří například nedostatečně osvětlená pracoviště.

Často se v praxi objevují dotazy, zda musí mít zaměstnanci šatnu, nebo zda na šatnu mají nárok. V rámci prověrek BOZP je také zjišťováno, že ne vždy šatna odpovídá právním a technickým předpisům.

Ještě v dnešní době se stává, že některá pracoviště nejsou zásobena pitnou vodou. Nebo se stává, že jsou zaměstnanci nuceni si vodu donášet sami, například v kanystrech z plastické hmoty z jiných vzdálenějších pracovišť. Je toto správné? Plní si zaměstnavatel své povinnosti v oblasti ochrany zdraví při práci?

Je zaměstnavatel povinen na pracovištích zřizovat sprchy nebo umývárny? Zaměstnavatel je povinen pro zaměstnance zajistit umývárnu nebo dostatečný počet umyvadel s tekoucí teplou vodou. Sprchy musí být zajištěny v případě, že povaha práce vyžaduje po jejím skončení celkovou očistu těla.

V rámci prováděných prověrek BOZP bývá zjišťováno, že někteří zaměstnanci nemají zajištěno vlastní WC, případně k němu mají ztížený přístup. Jak je to tedy se záchody pro zaměstnance?

K profesím, které mají zcela zásadní vliv na organizování a řízení železniční dopravy patří takové profese, jako jsou dispečeři a výpravčí vlaků. Jsou to profese, které organizují a řídí vlakovou dopravu a posun, mají obrovskou odpovědnost za bezpečnost železničního provozu a lidské životy. Jejich práce probíhá většinou ve zvýšené psychické zátěži,...

Když se řekne pracovní úraz, většinou si představíme dělníka padajícího z lešení. Ano, většina pracovních úrazů má co do činění se stavebnictvím nebo dopravou, doba se ale změnila. Žádnou výjimkou nejsou pracovní úrazy v kanceláři, při práci z domova nebo na firemních "stmelovacích" akcích.

Jednou z podceňovaných oblastí v oblasti BOZP je problematika schodů a schodišť. Proto tématu uvádíme několik informací. Jak vidíte, není jich mnoho, tak si je určitě přečtěte.

zdroj : osz.org
administrátor
Miroslava Jiráková
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky