Tipy na výlety

Neseďte jen doma a prozkoumejte krásy České republiky a naplánujte si skutečný výlet ať už za poznáním, zábavou, adrenalinem nebo relaxací. 

Ve středočeském kraji

Dobře dostupná místa v okolí Prahy lákají k výletům i s dětmi. Můžete strávit den jako v pohádce na některém ze známých hradů a zámků nebo se vydat z nádraží rovnou do přírody. Jisté je, že pokud zamíříte vlakem do Středočeského kraje, rodinný výlet pro vás bude víc než příjemný. 

Karlštejn

Byly tu uloženy císařské korunovační klenoty a poklady celého království. I dnes vypadá hrad Karlštejn majestátně a patří k nejoblíbenějším výletním cílům. Přijeďte se podívat na místo, kde se natáčel film plný písniček Noc na Karlštejně. Vstupenky na prohlídku kaple sv. Kříže se vyplatí zakoupit předem on-line.

Původně byl hrad Karlštejn stavěn jako soukromé sídlo císaře Karla IV., nakonec se z něj stalo symbolické centrum Svaté říše římské. Nedobytné hradní zdi se totiž staly domovem nejen nejrůznějších cenných předmětů včetně posvátných relikvií, ale také říšského pokladu s korunovačními klenoty.

Na krátkou dobu se na hradě Karlštejn ocitly vedle sebe v kapli sv. Kříže říšské i české korunovační klenoty. 

Ty české sem byly převezeny z Prahy na počátku husitských válek. Originální korunovační klenoty na Karlštejně sice už nenajdete, ale v rámci prvního - základního - prohlídkového okruhu uvidíte kopii české Svatováclavské koruny.

Průvodce vás provede historickými interiéry dvou podlaží Císařského paláce a zavítáte také do Mariánské věže. Neminete Audienční síň se zachovalým dřevěným táflováním, kde Karel IV. přijímal návštěvy, Rytířskou síň s původními malovanými manskými skříněmi, do nichž si rytíři ukládali zbroj a brnění, nebo třeba císařovu ložnici s předměty, které patřily do osobního vlastnictví Otce vlasti.

Od května do října je přístupný také exkluzivní prohlídkový okruh posvátnými prostory hradu včetně kaple sv. Kříže, která je vyzdobená unikátními deskovými obrazy z dílny Mistra Theodorika.

S malými dětmi tuto prohlídku raději vynechejte, trvá přes hodinu a půl a výklad je náročný, takže by se za chvíli nudily. V letní sezoně se také můžete kochat výhledem z Velké věže - nejvyššího bodu hradu.

Od karlštejnského nádraží vás dovede k rozcestí pod hradem žlutá turistická značka (1,5 km).Váš text začíná právě zde. Klikněte a můžete začít psát.

Tip - Kolem hradu prochází naše nejstarší značená turistická stezka - Cesta Vojty Náprstka. Po ní, tj. po červené značce, se můžete vydat směrem na Beroun a Svatý Jan pod Skalou. Z velké části kopíruje její trasu Naučná stezka státní přírodní rezervací Karlštejn s informačními tabulemi.

zdroj: www.cd.cz

Zlenice

Navštivte malebnou zříceninu hradu Zlenice, lidově též zvaného Hláska. Hrad byl postaven někdy na počátku 14. století a v 15. století byl dobyt a zničen.

Hrad Zlenice, řečený Hláska se nalézá nad řekou Sázavou asi 4 km po červené turistické značce ze zastávky vlaku Hvězdonice nebo Čtyřkoly.

Jméno Zlenice se poprvé připomíná roku 1318, kdy se uvádí Oldřich ze Zlenic. Hrad dostal název podle zaniklé osady Zlenice, která ležela na druhém břehu Sázavy. Vznik hradu dnešní podoby lze však s určitostí zařadit do 1. pol. 14. století. Historie stavby dál příliš známá není. Jisté je pouze to, že už v roce 1465 byl hrad zbořený a opuštěný. Pravděpodobně byl dobyt a zbořen v době válek Jiřího z Poděbrad. Ze zlenického hradu zůstala dnes jen zřícenina, která se podle dominantního zbytku věže obecně nazývá Hláska.

Zřícenina hradu Zlenice je udržována díky členům Sdružení Zlenice a Klubu přátel hradu Zlenice. Na hradě se konají také nepravidelné akce zaměřené na historii tohoto místa. Známý je rovněž i román Radovana Šimáčka, Zločin na Zlenicích hradě, který byl později zfilmován. Navíc má hrad Zlenice jedno zajímavé specifikum - známý český malíř Josef Lada jeho siluetu několikrát použil coby kulisu při tvorbě svých známých "vodnických" scén.

Nyní je zde postaven nový dřevěný most, který zlepšil přístup do jádra hradu. Cech klempířů, pokrývačů a tesařů ČR jej ocenil jako třetí nejlepší tesařské dílo roku 2014.

zdroj: vylety-s-detmi.cz

Rožďalovice

Muzeum a knihařská dílna Jendy Rajmana. 

Zveme vás do obnovené historické knihařské dílny, kde ve své době působil známý umělecký knihař Jenda Rajman (1892 - 1965) a která nyní funguje jako muzeum knihařství a zároveň žijící dílna zabývající se tímto tradičním řemeslem.

Navštivte rodinnou knihařskou dílnu s tradicí od roku 1925 a objevte jedinečný soubor klasických knihařských nástrojů a strojů. 

Seznamte se s krásnými ručními vazbami mistra knihaře Jendy Rajmana (1892 - 1965). Umělecký knihař - výtvarník Jenda Rajman, který prožil svůj tvůrčí život ve vlastní knihařské dílně v Rožďalovicích v letech 1920 - 1965, vytvořil řadu krásných vazeb, se kterými se lze ještě dnes setkat ve starých knihovnách a antikvariátech. 

Návštěvníkům muzea je demonstrován dřívější způsob vazby knih, názorně v postupných krocích s původními nástroji a strojním zařízením, včetně ukázky jednotlivých druhů vazeb. Časy prohlídek v každou celou hodinu, v pondělí - pátek 10 - 16 hod., poslední prohlídka hodinu před uzavřením. Pokud není v otevírací době vchod z Husovy ulice odemčený, probíhá prohlídka, prosíme, vyčkejte příchodu průvodce.

Jiný čas prohlídky stejně jako návštěvu hromadné výpravy lze dohodnout na tel. 603 226 632 nebo 604 241 049.

zdroj: tipnavylet.cz

administrátor
Miroslava Jiráková
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky