Jak je to s teplotou na pracovišti

26.02.2021

Maximální a minimální teplota na pracovišti je aktuálním tématem vždy s nástupem konkrétního ročního období. Řada zaměstnanců se v důsledku toho potýká se sníženími pracovními podmínkami.

Tak jak to tedy má být? Zaměstnavatel je povinen dle § 2 zákona č. 309/2006 Sb., kterým se upravují další požadavky bezpečnosti a ochrany zdraví při práci v pracovněprávních vztazích a o zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při činnosti nebo poskytování služeb mimo pracovněprávní vztahy (zákon o zajištění dalších podmínek BOZP), ve znění pozdějších předpisů, zajistit, aby pracoviště byla prostorově a konstrukčně uspořádána a vybavena tak, aby pracovní podmínky pro zaměstnance z hlediska BOZP odpovídaly bezpečnostním a hygienickým požadavkům na pracovní prostředí a pracoviště, aby mimo jiné byla osvětlena, pokud možno denním světlem, měla stanovené mikroklimatické podmínky, zejména pokud jde o objem vzduchu, větrání, vlhkost, teplotu a zásobování vodou.  

Bližší požadavky na pracoviště stanoví zvláštní právní předpis. Tímto předpis je v tomto případě nařízení vlády č. 361/2007 Sb., kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci. Podle tohoto zvláštního právního předpisu platí, že na pracovišti, kde je vykonávána trvalá práce, s výjimkou pracoviště vyžadující zvláštní tepelné podmínky a pracoviště, na němž nelze technickými prostředky odstranit zátěž teplem z technologie,

musí být zajištěno dodržování mikroklimatických podmínek v kalendářním roce. Za takový den se považuje den, kdy nejvyšší teplota venkovního vzduchu dosáhla hodnoty vyšší než 30°C.    


administrátor
Miroslava Jiráková
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky